0312 395 15 30

Multimedya

Haberler & Duyurular

03 Şubat

MERMER NASIL DÖŞENİR

Mermer döşemelerin çeşitlerine bakacak olursak, birçok farklı çeşit arasından başlıcalarını şöyle verebiliriz :

-Damarlı mermerler düz renk üzerine ince ince damara benzer çizgilerle şekillendirilmiş çeşitlere denir.

-İsterseniz parlak mermer modelleriyle cilaya gerek kalmadan döşemelerinizde ekstra parlaklığı her daim yaşayabilirsiniz.

-Eskitme yapılmış mermerler ile kurulan döşemelerde yıllanmış bir mermer görünümünü son derece kaliteden ödün verilmemiş bir şekilde edinebilirsiniz.

-Bilenmiş mermerler ile tamamen pürüzsüz bir zemine kavuşmanız mümkündür. Ancak bu zeminler daha kolay aşınma riski taşırlar.

Bunlar haricinde de mermerler yalnızca desen şekil yapı olarak değil uygulama alanlarına göre farklılık göstermektedir. Şöyle ki mermer nereye döşeneceği ve işleneceği konusunda biraz da yapı olarak farklılık gösterdiği için örneğin tezgaha döşenecek mermer ile kapı altına döşenecek olan mermer farklılık gösterebilmektedir. Ya da bir mermer masa yaptıracaksanız farklı bir mermer yapısı kullanmak zorundasınız demektir. Daha farklı olarak ölen bir yakınınızın mezar taşını mermerden yaptırmak isterseniz mezar taşı için mermer de farklı bir mermer olacaktır. Diğer bir taraftan yeni yaptırdığınız binanın görünüme estetik bir görünüm daha eklemek istiyorsunuz ve merdivenlerini mermerden yaptırmak istiyorsanız bunun da yapılacağı yapı itibariyle farklılık göstermektedir.

Mermer döşeme işi yalnızca mermerden değil granitten de yapılabilir. Granit mermer görünümüne benzeyen görünümüyle oluşturulmuş bir yapı olan ve işçiliği konusunda mermer gibi her şekle ve biçime dönüştürülebilen bir taş türüdür. Ve granitteki farklılık görüntüsü itibariyle daha farklı seçeneklere sahip olmakla ve mermer gibi tek düz bir renk yerine desenli modellere sahip olarak size farklı seçenekler ve desenler karşısındaki görüntünün çeşitliliğini sunmaktadır.

Mermer döşeme çeşitlerinde, bahsettiğimiz gibi mermer çeşitlerinin etkisi çok önemlidir. Uygulanacak olan yüzeye ve mekana göre mermerin türünün de değişmesi bu önemi ortaya koymaktadır. Bu nedenle bu hizmeti istediğiniz vakit öncelikle karşınızdaki satıcının bu ince bilgiye hakim olduğunu bilerek hareket ederseniz eğer mermerdeki deformasyon sorunuyla karşılaşmayarak yıllar boyu kullanılabilecek bir mermer döşemesinden söz edebilecek bir yapıya sahip olabilirsiniz. Ya da diğer türlü olarak örneğin bu bilgiye hakim olmayıp ta mezar taşı olarak kullanılacak olan mermer taşından banyonuza ya da duş teknenize yaptırılacak bir yapıda mermerin ne ömrü uzun olacaktır ne de görüntü güzelliği. Bu nedenle işinde ehil kişiden alacağınız yardım bir tık kadar uzağınızda olduğu için hemen ulaşabilirsiniz